معاملات آتی

آشنایی با قراردادهای آتی
تعریف قراردادهای آتی.  قرارداد آتي قراردادي است كه فروشنده بر اساس آن متعهد می شود در سررسيد معين، مقدار معيني از كالاي مشخص را به قيمتي كه الان تعيين می كنند، بفروشد و در مقابل طرف ديگرقرارداد متعهد می شود آن كالا را با آن مشخصات، خريداري كند. در این قراردادها، براي جلوگيري از امتناع طرفين از انجام قرارداد، طرفين به صورت شرط ضمن عقد متعهد می شوند مبلغي را به عنوان وجه تضمين نزد اتاق پاياپاي بگذارند و متعهدمی شوند متناسب با تغيیرات قيمت آتي، وجه تضمين را تعديل كنند و اتاق پاياپاي بورس کالا از طرف آنان وكالت دارد متناسب با تغييرات، بخشي از وجه تضمين هر يک از طرفين را به عنوان اباحه تصرف در اختيار طرف دیگر معامله قرار دهد و او حق استفاده از آن را خواهد داشت تا در سر رسيد با هم تسويه كنند.
معاملات آتي در بورس کالاي ايران
  با توجه به اينکه اولين معاملات قراردادهاي آتي در دنيا به صورت استاندارد در بور سهاي کالايي انجام شده است. در کشور ما نيزمعاملات اولين قرارداد آتي در بورس کالاي ايران با راه اندازي قرارداد آتي بر روي شمش طلاي يک اونسي که در سال1387مورد پذيرش قرار گرفته بود آغاز شد. اما با راه اندازی قراردادهای آتی بر روی سکه طلای بهارآزادی و آغاز معاملات آن هم اکنون تقریبا تمام معاملات آتی بورس کالا به قراردادهای سکه طلای بهارآزادی اختصاص پیدا کرده است که روز به روز نیز بر متقاضیان حضور در این بازار افزوده می شود نگاهی به آمار معاملات قراردادهای آتی در بورس کالای ایران نشان می هد طی مدتی که از راه اندازی این قراردادها می گذرد، حجم و ارزش این معاملات هر سال نسبت به سال قبل افزایش بسیار چشمگیری راتجربه کرده است. جهت مشاهده امیدنامه پذیرش و درج قرارداد آتی کلیک نمایید.
 
برخي اصطلاحات مهم در قراردادهاي آتي
دارايي پايه، کالا يا آن دارايي که قرارداد آتي بر روي آن منتشر می شود را دارايي پايه می گويند. معمولاً در بورس هاي کالايي دنيا دارايي هاي مختلفي از جمله محصولات کشاورزي، انواع فلزات، انواع فراورده هاي نفتي و سايرمحصولات به عنوان قرارداد آتي منتشر می شوند و به عنوان دارايي پايه قراردادهاي آتي مطرح می گردند.
 موقعيت تعهدي فروش، شخصی که در بورس، قرارداد آتي را به فروش مي رساند و خود را به تحويل دادن دارايي پايه بر اساس ضوابط استاندارد بورس در تاريخ معيني در آينده متعهد مي نمايد، اصطلاحآ موقعیت فروش اختیار کرده است. دارنده موقعيت تعهدي فروش، اگر تا تاريخ سررسيد قرارداد، اين موقعيت را حفظ نمايد ضرورتاً بايد دارايي پايه را تحويل دهد.
موقعيت تعهدي خريد ، شخصی که در بورس قرارداد آتي را مي خرد و خود را متعهد به خريد دارايي پايه بر اساس ضوابط استاندارد بورس درتاريخ معيني مي نمايد، اصطلاحاً موقعيت خريد يا موقعيت تعهدي خريد اختيار کرده است و اگر تا تاريخ سررسيد قرارداد اين موضع را حفظ نمايد ضرورتاً باید کل ارزش دارایی پایه را پرداخت نماید.
سررسيد قرارداد، تاریخی که درآن قرارداد به طور کامل تسویه و بسته می­شود. تاريخ سررسيد قراردادهاي آتي بر روي يک کالا به صورت استاندارد و مشخص توسط بورس تعيين می شود و فقط براي سررسيدهاي معيني که تعيين می شود امکان انجام معاملات آتي وجود دارد. مثلاً در قراردادهاي آتي سکه طلاي بورس کالا سررسيد قراردادها پایان تمامی ماه هاي سال مي باشد.
اندازه قرارداد ، در قراردادهاي آتي اندازه هر قرارداد توسط بورس تعيين می شودو سرمایه گذاران فقط می توانند مضرب هاي صحيحي از اين مقدار را مورد معامله قرار دهند. به طور مثال در قراردادهاي آتي سکه طلاي بورس کالا، اندازه قرارداد 10 عدد سکه طلاي بهارآزادي می باشد.
مشخصات قرارداد آتی سکه بهار آزاد

 

فرآیند تحویل وتسویه وجرایم
معمولا تعداد زیادی از قراردادهای آتی قبل از رسیدن به دوره تحویل فیزیکی، با اتخاذ یک موقعیت معکوس بسته و تسویه می شوند ولی مشتریانی که به قصد تحویل کالا وارد بازار آتی می­شوند بایستی دو روز کاری قبل از آخرین روز معاملاتی، فرم "گواهی آمادگی تحویل" را تکمیل و به کارگزار خود ارائه دهند. عدم ارائه این فرم، نکول محسوب می شود و موقعیت های آنها به قیمت تسویه همان روز تسویه شده و جریمه ای معادل با 2 سرکارمزد و1 درصد ارزش قرارداد با قیمت تسویه آن روز محاسبه شده و از حساب آنها کسر می­شود.

 

در بازار آتی سکه پس از ارائه فرم گواهی آمادگی تحویل در اولین­ روزکاری ­پس از آخرین روز معاملاتی فروشنده­ سکه­ های خود را به ­یکی از شعب بانک عامل که توسط بورس تعیین می­شود،تحویل و پس از پرداخت هزینه کارشناسی برای هر قرارداد پرداخت می­کند و خریدارنیز وجهی معادل با قیمت تسویه آخرین روز معاملاتی برای هر سکه ،واریزمی­کند و در روز بعد خریدارسکه های خود را تحویل می­گیرد و وجه به حساب فروشنده ­واریزمی شود.کارمزدتسویه و تحویل برای هر قرارداد 50000 ریال­ می­باشد و در ­صورت نکول هریک از طرفین جریمه ای معادل با دو سرکارمزد، 1 درصدارزش قرارداد با قیمت تسویه آخرین روز معاملاتی­ و ­مابالتفاوت قیمت نقدی نسبت به قیمت آتی(اگر به نفغ مشتری نکول کننده باشد) از­حساب ­وی کسر و به حساب طرف مقابل واریز می‌شود.اگر­خریدارنکول­ کند هزینه کارشناسی­ سکه­ ها نیز ازحساب وی کسر  می­شود.

 

هر قرارداد معادل با 10 سکه که براساس استاندارد بانک مرکزی با عیار 900 در هزار با وزن 133 / 8 گرم می باشد. سررسید قراردادها تمام ما ههای سال می باشد و حداکثر دامنه نوسان قیمتی 5 % نسبت به قیمت تسویه روز قبل می باشد آخرین روز معاملاتی قرارداد نیز از تاریخ مندرج در اطلاعیه معاملاتی قرارداد تا 5 روز قبل از پایان ماه قرارداد و حداقل تغییر قیمت سفارش 5000ریال می باشد همچنین وجه تضمین اولیه هر قرارداد طبق آخرین بخش نامه اعلامی از طرف بورس کالای ایران می­باشد که با نوسانات قیمتی توسط بورس تعدیل می شود. همچنین میزان وجه تضمین مورد نیاز برای مشتریانی که موقعیت خرید و فروش همزمان در سرسیدهای متفاوت می گیرند معادل با وجه تضمین لازم  برای حداکثر موقعیت های تعهدی باز خرید یا فروش  آنها می باشد وکارمزد معاملات برای هرقرارداد 30000ریال می باشد. همچنین تسویه قراردادها به صورت روزانه بوده و نیم ساعت پس از پایان معاملات عملیات تسویه توسط اتاق پایاپای انجام می شود. 
"جهت مشاهده کامل مشخصات و آنالیز محصول کلیک کنید."
مشخصات قرارداد آتی سکه بهار آزادی طرح امام
 
راهنمای وجه تضمین اولیه
جهت کسب اطلاعات کامل در رابطه با وجه تضمین اولیه و نحوه محاسبه آن کلیک نمایید.